Scroll to Top
Krása

Urob si sám- Organické Mydlo

Organické Mydlo3Vedeli ste, že vyrobiť mydlo je veľmi jednoduché? A pritom v pohode platíme kopec peňazí a nakupujeme všelijaké luxusné farebné mydlá v ozdobných krabičkách. A ani si neuvedomujeme, že mydlo kúpené v obchode môže obsahovať škodlivé ingrediencie ako sú parabény a látky, ktoré vytvárajú penu (SLS-Sodium Lauryl Sulphate). Skúste si sami doma urobiť vlastné mydlo a budete mať 100% istotu, že je organické a bezpečné a vaša pokožka vám bude vďačná. Ak pridáte rôzne ingrediencie, dokážete si prispôsobiť podľa vašej chuti vôňu, textúru a účinky vášho domáceho mydla. Čítajte ďalej a naučíte sa ako vyrobiť domáce organické mydlo.

Čo budete potrebovať?

Na vytvorenie tohto úžasného domáceho mydla využijete svoju vlastnú kuchyňu, na jeden večer ju premeníte na laboratórium. Nachystajte si dva hrnce, sklené poháre, veľkú kovovú lyžicu, váhu, hrubé latexové rukavice, ochranné okuliare a silikónové formičky.
Na prípravu 1 kg mydla budete potrebovať:

  • 500g včelieho vosku,
  • 300g kokosový/olivový/sójový olej,
  • 200g sladký mandľový olej,
  • 175g lúhu, t.j. Hydroxidu sodného (dá sa kúpiť v chemickom obchode, pracujte s ním opatrne),
  • 375g filtrovanej studenej vody,
  • 7-10 ml vonný olej podľa vášho výberu,
  • Bylinky na úpravu textúry mydla.

Ako začať?

Základom mydla bude včelí vosk. Je zodpovedný za konzistenciu, preto prispôsobte jeho množstvo podľa vašich potrieb. Čím ho dáte viac, tým bude mydlo pevnejšie a tiež jeho vôňa bude intenzívnejšia. Nevysušuje pokožku a je na dotyk mäkký. Roztopte teda včelí vosk v jednom z pripravených hrncov. V druhom rozpustite vo vode hydroxid. Bohužiaľ väčšina mydiel obshauje túto chemickú látku. Je to nebezpečná chemikália, ktorá rozpúšťa čokoľvek, čo je organického pôvodu. Mydlo ju obsahuje, pretože je pri jeho výrobe nutná ako katalyzátor, napomáha zmiešaniu olejov. Takže, ak túto ingredienciu používate, dávajte si veľký pozor. Hydroxid skladujte iba v plastovom alebo sklenom obale a pracujte si ním v latexových rukaviciach a s ochrannou maskou na tvári proti škodlivým výparom.Organické Mydlo11

Skúste to tak, že naplníte hrniec vodou a až potom pridáte trochu hydroxidu. Ak ho vôbec nechcete použiť, môžete ho pokojne vynechať. Stačí ak zohrejete vosk až pokým sa roztopí, ale roztápajte ho pomaly, na nízkej teplote, aby sa neprepálil. Potom do neho pridajte olej. Najlepšie organický kokosový alebo olivový olej. Lacnejší je sójový olej, ktorý tiež nie je zlý. Celú zmes je potrebné poriadne premiešať. Použite pokojne aj mixér. Nakoniec pridajte vonný olej, alebo aj viac rôznych, podľa toho, akú vôňu máte radi. Vytvoríte tak napríklad melónové mydlo alebo alebo úplne klasické levanduľové. Môžete vonné oleje aj zmiešať a dosiahnete intenzívnou novú vôňu. Citrónová alebo citrusová vôňa nám evokuje čerstvosť, preto asi väčšina mydiel takto vonia.

Nakoniec zmes nalejte do formičiek. Je len na vás, aký tvar mydla sa vám bude páčiť. Napríklad guľovitý. Mydlo nechajte vo forme stuhnúť na suchom mieste, bude to trvať niekoľko dní.

Je to ten najjednoduchší recept na domáce mydlo. Ak sme vás stále nepresvedčili, že sa dá vzdať používania komerčne predávaných mydiel, vedzte, že obsahujú dvakrát viac ingrediencií než prírodné mydlá. To, čo každý deň používame sa ani nedá nazývať mydlo. Ak si prečítate zloženie, uvidíte, že sa výrobok vlastne volá Sydent, čo je skratka zo slov syntetický detergent. Aby sa totiž mydlo mohlo nazývať mydlom musí obsahovať glycerín. A veľké kozmetické firmy túto zložku používajú do krémov, ktoré sa predávajú drahšie ako obyčajné mydlo. Takže sa nabudúce aspoň pozriete, čím si to vlastne umývate tvár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *