Zelený íl – typy, vlastnosti a použitie

Zelený íl má antibakteriálne vlastnosti a preto je vynikajúci v starostlivosti o problematickú pleť. Pleťové masky s týmto ílom dokážu pleť zmatniť a vyhladiť, pôsobia antisepticky a predchádzajú vzniku nedokonalostí. Aké vlastnosti, zloženie a aplikáciu má zelený íl? Aké typy poznáme a ako si doma pripraviť svoju vlastnú masku so zeleným ílom?

Zelený íl – vlastnosti

Zelený íl má, ako už názov napovedá, nazelenalú farbu, ktorú získal vďaka iontom železa, ktoré obsahuje. Získava sa z hlbokých kremičito-hliníkových ložísk, ktoré môžeme nájsť vo Francúzsku a USA. Je to najobľúbenejší typ ílu, špeciálne určený pre mastnú a aknóznu pleť. 

Zelený íl môže byť použitý nielen na vonkajšie použitie, ale tiež na vnútorné. Vo forme nápoja pomáha s liečbou ochorení tráviaceho systému a bojuje so zápalmi v ústnej dutine. 

Zelený íl – typy

Poznáme dva druhy zeleného ílu: montmorillonit a illit.

Montmorillonit je získavaný z baní na juhu Francúzska. Meno pochádza z regiónu Montmorillon, v ktorom bol objavený. Montmorillonit obsahuje 20 minerálnych solí a obrovské množstvo mikronutrientov a stopových prvkov.  

Illit sa dá nájsť v USA, špeciálne v štáte Illinois. Aj keď obsahuje menej cenných elementov ako montmorillonit, tiež uzdravuje pokožku a reguluje procesy, ktoré sa v nej objavujú. 

Oba typy zeleného ílu sú dostupné online a taktiež aj v kamenných obchodoch za podobnú a veľmi priaznivú cenu. Pri kúpe je dobré si dávať pozor na farbu produktu, ktorá by mala byť jasne zelená, pretože béžová či šedá farba značí, že produkt bude mať nízku kvalitu. Navyše dávajte pozor aj na exspiráciu a zloženie bez akýchkoľvek prídavkov (nápis: „100% íl zelený/zelený íl“), je to taktiež veľmi dôležité.  

Zelený íl – zloženie

Zelený íl je studnica mikro a makroelementov, ktoré majú vynikajúci efekt na pleť. Silikón urýchľuje proces hojenia kože a reguluje sekréciu kožného mazu, zatiaľ čo magnézium odďaľuje starnutie pokožky a predchádza alergickým reakciám a zápalom. Vápnik stimuluje regeneráciu buniek a zanecháva pleť napnutú a hydratovanú, selén zase pokožku spevňuje, redukuje diskolorácie, zvyšuje ochranu pred UV žiarením a má antifungálne a antibakteriálne vlastnosti. Mangán pokožku chráni pred negatívnym pôsobením voľných radikálov a zmenšuje napätie pokožky, čím vyplňuje vrásky a fosfor podporuje obnovu buniek a zachováva vhodné pH pokožky. Meď reguluje činnosť mazových žliaz a okysličuje pokožku, robí ju elastickejšou. Železo zlepšuje syntézu kolagénu a urýchľuje obnovu poškodených buniek. 

Zelený íl – ako funguje

Zelený íl obsahuje bioelementy vo vysokej koncentrácií, vďaka čomu má veľmi priaznivý efekt na problematickú pokožku. Ak je používaný pravidelne, reguluje a vyrovnáva produkciu kožného mazu, takže pokožka je menej mastná a póry sú zmenšené. Navyše má antibakteriálne a antifungálne vlastnosti, výsledkom čoho je obmedzenie vzniku nedokonalostí, efektívne čistenie a viazanie toxínov. Urýchľuje hojenie zápalov, rozjasňuje a vyrovnáva tón pleti, vyhladzuje jej štruktúru. Zelený íl spevňuje a okysličuje pokožku a preto dokáže oddialiť proces starnutia. Pri nanášaní na stehná – redukuje celulitídu. 

Zelený íl – aplikácia

Zelený íl má množstvo zaujímavých vlastnosti, vďaka ktorým získal obrovskú škálu použití.

Anticelulitídna maska

Zelený íl môže byť nanášaný na stehná a ďalšie veľké časti tela – má anticelulitídny účinok, zlepší cirkuláciu a pokožku spevní. Ak má vaša pokožka tendenciu byť suchá, masku obohaťte o pár kvapiek esenciálneho oleja. Po nanesení masky zabaľte stehná do plastovej fólie a počkajte asi 15 minút, najlepšie pod teplou prikrývkou. Po 15 minútach íl zmyte. 

Peeling

Po nanesení ílu, namiesto umytia, ho skúste použiť ako jemný exfoliačný peeling. Prášok je taký jemný, že pokožku nepodráždi, ale aj tak dokáže perfektne odstrániť mŕtve kožné bunky. 

Prášok do kúpeľa

Zelený íl môžete pridať aj do kúpeľa. Nasypte asi pol pohára ílu do vane, pod tečúcou vodou. 

Pasta na umývanie vlasov

Aby ste dostali pastu na umývanie vlasov, zmiešajte zelený íl s vodou. Výsledná pasta by mala byť natretá na vlhké vlasy a pokožku hlavy a vmasírovaná po dobu 2-3 minút. Táto zmes dokáže absorbovať všetky nečistoty a maz, posilňuje korienky vlasov a na pokožku hlavy funguje ako jemný peeling. 

Čistiaca maska

Účinky masky sú viditeľné takmer ihneď: pokožka je rozjasnená a hladšia. 

Ako pripraviť čistiacu pleťovú masku so zeleným ílom?

Príprava masky na báze zeleného ílu je extrémne jednoduchá. Nepoužívajte ale pomôcky, príbory a ostatné doplnky vyrobené z kovu, kov totiž dokáže zelený íl zbavovať jeho uzdravujúcich vlastností. 

Na prípravu čistiacej pleťovej masky zo zeleného ílu, nasypte časť ílu do čistej nádobky. Polievková lyžica prášku bude dosť na pokrytie celej tváre aj krku. Potom pridajte malé množstvo vody, najlepšie destilovanej alebo fľaškovej a neprestávajte miešať, kým nedostanete konzistenciu hustého krému. Použite prst, špachtľu alebo štetček a masku naneste na tvár, krk alebo dekolt. Nechajte 10-15 minút pôsobiť, ale nenechajte masku úplne zaschnúť. Aby ste predišli vyschnutiu, raz za čas prestreknite tvár termálnou vodou alebo hydrolátom. Nakoniec masku zmyte vlažnou vodou.