Rozštiepené končeky. Prečo sa končeky vlasov lámu?
Končeky vlasov sa môžu štiepiť z viacerých dôvodov. Prirodzene, príčiny, ktoré spôsobujú zničenie vlasov, nie sú vždy len mechanické. No smutnou pravdou je, že vo väčšine prípadov vlasom škodia. Je najvyšší čas lepšie pochopiť, čo nám vlasy oslabuje a vyhnúť sa tomu.
Môžete mať tie najhrubšie a najsilnejšie vlasy na svete, ale ich končeky sa aj tak neustále ničia. Týka sa to štiepenia alebo lámania. Prečo?
Prečo sa končeky vlasov lámu a štiepia?
Hlavný dôvod je ten, že každý vlas má kónický tvar, pričom najužšia časť je pri končekoch. To znamená, že vlasové končeky sú najtenšou a najzraniteľnejšou časťou celého vlasu. Znamená to aj to, že sú náchylné na mechanické poškodenie, lebo vo väčšine prípadov sa vlasy dotýkajú pliec, čo vedie k ich treniu. Dobré je si uvedomiť, že vlasové končeky trpia nedostatkom živín alebo hydratácie ako prvé, lebo sú umiestnené od folikulov – zdroju vitamínov – najďalej.
Samozrejme, že to nie sú priame príčiny poškodenia vlasov. Je viacero faktorov, ktoré spôsobujú štiepenie oslabených vlasových končekov a vlasov náchylných na poškodenie a je absolútne nevyhnutné ich poznať.
Najčastejšie dôvody oslabených vlasov
● Zlé stravovacie návyky a nezdravý životný štýl
Váš fyzický vzhľad do veľkej miery závisí od toho, ako sa o seba staráte a čo jete. Ak ste napríklad stále v zhone, máte nepravidelný čas jedál a jedlo, ktoré konzumujete, nie je bohaté na živiny, tak potom by ste nemali byť prekvapení, že sú vaše vlasy v zlom stave. V dôsledku toho sa končeky vašich vlasov štiepia a skončíte so suchými, krepovitými a statickými vlasmi. Odporúčame vám obmedziť konzumáciu vysoko procesovaných a tučných jedál a zamerajte sa na zvýšenie spotreby zeleniny, ovocia a dobrých tukov vo vašej strave.
● Nadmerné používanie horúceho stylingu
Jednou z najčastejších príčin rozštiepených končekov je horúci styling – nielen fénovanie, ale aj žehlenie alebo kulmovanie. Ak si nastavíte na prístroji vysokú teplotu bez toho, aby ste vlasom poskytli ochranu, napríklad tak, že si na ne nanesiete olej alebo prípravok na ochranu pred teplom, potom si môžete byť istí, že si svoje vlasy poškodíte. Najviac zabrať dostávajú tie najzraniteľnejšie časti, ktorými sú končeky vlasov. Pri stylingu si vždy chráňte vlasy a na svojom prístroji si nastavte buď nízku alebo strednú teplotu.
● Vytrhávanie vlasov pri česaní
Ďalším problémom je používanie nesprávnej kefy, ktorá namiesto toho, aby sa ľahko kĺzala po vlasoch, tak sa o niečo stále zasekne a vyšklbne vlasy. Kľúčom k úspechu v tomto prípade je výber správneho produktu a to, že viete ako si vlasy rozčesať bez toho, aby ste ich poškodili. Ak skombinujete obe z týchto vecí, tak budete mať istotu, že si vlasy nevytrhnete aj s korienkom, ani si ich nezlomíte. Tým znížite riziko, že budete mať rozštiepené, suché a drsné končeky vlasov. Mechanické poškodenie je bez pochýb jednou z hlavných príčin oslabených vlasov.
● Chronický stres, choroby a imunodeficiencia
Na vzhľad vašich vlasov má vplyv mnoho faktorov a medzi ne patrí aktuálny stav vášho organizmu. Pri rôznych chronických ochoreniach môže dôjsť k oslabeniu vlasov, ich vypadávaniu a štiepeniu končekov. Negatívny vplyv na hormóny, čo vedie k nerovnováhe, ktorá sa dotýka aj vlasov, majú aj určité lieky. Nežiaduci vplyv na vlasy má aj chronický stres a imunodeficiencia.
● Používanie nevhodných produktov na vlasy
Medzi chyby, ktoré môžu viesť k štiepeniu končekov, patrí používanie nevhodných produktov. Nevhodné produkty sú tie, ktoré neplnia aktuálne potreby vašich vlasov, ktorých kvalita je pochybná a tie, ktoré obsahujú potencionálne škodlivé látky, ako sú vysušujúce alkoholy, dráždivé parabény alebo vonné látky, ktoré spôsobujú alergie. Dobré a bio zloženie vám zaručí, že vaše vlasy nebudú dehydratované a nebudú sa štiepiť.
● Spánok s mokrými, rozpustenými vlasmi
Končeky sa štiepia aj kvôli zlým návykom, ktoré si ľudia vytvorili, napríklad keď chodia do postele s mokrými vlasmi. Ak si vlasy umývate pred spaním, nezabudnite si ich pred tým, ako idete do postele vysušiť, lebo mokré alebo vlhké vlasy sú oveľa jemnejšie a náchylnejšie na poškodenie ako suché vlasy. Ďalším dobrým nápadom, ktorým je fajn sa riadiť, je upraviť si vlasy do voľného chvostu alebo vrkoča, aby ste predišli tomu, že sa budú vlasy šúchať po drsnom povrchu posteľnej bielizne. Týmto spôsobom minimalizujete riziko mechanického poškodenia.
● Nepravidelná návšteva kaderníčky
V neposlednom rade bod, na ktorý by ste si hneď nepomysleli. Ako často navštevujete kaderníčku? Ak sa vám vlasy štiepia, tak ku kaderníčke chodíte pravdepodobne príliš zriedkavo. Je veľmi dôležité navštevovať kaderníctvo pravidelne, aspoň raz za každé tri mesiace, aby ste si dali vlasy podstrihnúť. Čím skôr sa zbavíte poškodených častí vlasov, tým rýchlejšie predídete ich ďalšiemu oslabovaniu. Môžete to skúsiť aj sami doma, ale ak si ostriháte vlasy nesprávnym spôsobom, hlavne pomocou tupých nožničiek, tak si môžete vlasy poškodiť ešte viac.
Pridaj komentár