Využitie byliniek na krásu – ako fungujú & aké výhody dodajú vašej pokožke?
Je toho viac o kozmetickom použití byliniek ako je pitie čajov alebo ich použitie ako naparovanie tváre a oplachovanie vlasov. Rastlinné hydrosoly a oleje, ako aj aktívne látky extrahované z týchto rastlín, majú obrovský potenciál na úpravu vody. Čo dlhujeme bylinám a aké výhody pre krásu nám dodávajú?
Bylinky v kozmetike – prečo sú tak efektívne
Malé, zelené rastliny vyzerajú tak jednoducho – nič neodhaľuje ich obrovský antioxidačný, liečebný a regeneračný potenciál. V skutočnosti bylinky poskytujú lepšie účinky ako mnohé umelé látky. Čo je vo vnútri byliniek, ktoré prekračujú prísady vyvinuté v laboratóriu?
- Flavonoidy v bylinkách patria medzi najcennejšie prísady podporujúce krásu. Byliny sú plné flavonoidov, ktoré chránia pokožku: majú schopnosť absorbovať škodlivé UVA a UVB žiarenie, fungujú ako účinný opaľovací krém, posilňujú steny ciev, stimulujú krvný obeh, spevňujú pokožku a ľahko zdvíhajú poškodzujúce pokožku voľné radikály.
- Saponíny v bylinkách tvoria skupinu protizápalových a proti-opuchujúcich zlúčenín. Saponíny zlepšujú prietok krvi v tkanivách – pokožka je vybavená dostatočným množstvom kyslíka a získava zdravú farbu. Ďalšou výhodou je zníženie povrchového napätia vody a zvýšenie prenikavosti bunkovej membrány – výsledkom je, že aktívne zložky krémov a gélov ľahko prenikajú pokožkou.
- Fytohormóny – sú prielomom v kozmetológii, pretože účinne zlepšujú stav pokožky, stimulujú jej obnovu, podporujú množstvo procesov zodpovedných za obnovu epidermy. Fytohormóny zosilňujú produkciu kyseliny hyalurónovej, čím zaisťujú správnu hydratáciu a posilňujú pružnosť pokožky.
Ktoré byliny majú najlepšie kozmetické účinky?
Bazalka (ocimum basilicum)
Bazalkový olej je najsilnejší a je to bežná zložka v telových krémoch a balzamoch a sprchových géloch. Je bohatý na terpény dezinfikujúce pokožku, protizápalové a antibakteriálne taníny, už spomenuté saponíny, flavonoidy, vitamíny A, C, K a minerály – železo, vápnik a mangán, ktoré zlepšujú kvalitu pokožky a vlasov. Bazalkový čaj bude brilantný na opláchnutie vlasov.
Palina Dračia (artemisia dracunculus)
Esenciálny olej z paliny dračej je jedným z najcennejších kozmetických výrobkov z paliny. Môže sa použiť na aromatickú terapiu a ako prísada do krémov, sér, alebo vlasových masiek. Palina je bohatá na flavonoidy a tanín; vystrihnuté pre mastnú pleť a starostlivosť o vlasy: bojuje s baktériami a hubami, dezinfikuje pokožku a znižuje vylučovanie kožného mazu.
Koliander (coriandrum sativum)
Koliander a kolianderový olej sú ideálne na ošetrenie vlasového oleja – zabraňujú vypadávaniu vlasov, posilňujú korienky a zelšpujú vzhľad rednúcich, matných vlasov. Koliander je bohatým zdrojom minerálov (draslík, vápnik, železo, mangán, horčík), obsahuje vitamíny A, C a K, beta-karotén a nenahraditeľný v starostlivosti o pokožku a vlasy – kyselinu listovú.
Petržlen (carum petroselinum)
Je zdrojom tzv. Vitamínov mladosti – C, E, A – prírodných antioxidantov spomaľujúcich patologické procesy a starnutie. Petržlen má vysoký obsah flavonoidov, hydratuje a rozjasňuje pokožku, zmierňuje vďaka veľkému množstvu chlorofylu, vyživuje a regeneruje, pretože je plný minerálov (železo, mangán, vápnik).
Žihľava dvojdomá (urtica dioica)
Táto bylina bola známa už celé veky a oceňovaná hlavne ako prostriedok na zmenu lupín a mastných, ťažkých, zaťažených vlasov. Žihlava sa bez námahy postará o nadmernú produkciu kožného mazu, zatiaľ čo žihľavový olej sa môže natrieť na nechty, pretože ich vyživuje a posilňuje. Žihľava obsahuje obrovské množstvo vitamínov a minerálov, preto ju môžeme nazvať „multi-vitamínpm medzi bylinkami“. Čistí a upokojuje pokožku, zabraňuje mastnote a vyživuje.
Praslička (equisetum arvense)
Nielen, že posilňuje vlasy a nechty, ale tiež robí skvelú spoločnosť žihľavovým vlasovým kondicionérom a šampónom, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie – pitie čaju z prasličky a kúpeľ s obohatený prasličkami výrazne znižuje potenie. Praslička obsahuje oxid kremičitý (kyselina kremičitá robí vlasy lesklé a silné, udržuje nechty bez štiepania a lámania), flavonoidy, minerálne soli, organické kyseliny a saponíny.
Pridaj komentár