Starostlivosť o suchú pleť

Suchá pokožka je niekedy veľmi nepríjemná záležitosť, a jej príčinou je to, že mazové žľazy produkujú menej mazu, ako je potrebné. Vonkajšia vrstva pokožky sa sama chráni pred vplyvmi vonkajšieho prostredia produkciou mazu, ale niekedy produkcia nepokrýva dopyt. Suchá pokožka má nepekný vzhľad a nedokáže si udržať potrebnú vlhkosť. Spôsobuje aj nepríjemný pocit akoby sťahovania tváre. Hlavne po umytí vodou je tento pocit intenzívny až pokým si nenanesiete hydratačný krém. Suchá pokožka môže navyše aj praskať a šúpať sa. Vtedy sa jedná o extrémnu dehydratáciu. Je to veľký problém hlavne v zimnom období, pri mraze je totiž vzdušná vlhkosť nulová. Tento problém znásobuje používanie dráždivých chemických mydiel a šampónov, a tiež pobyt v suchom prostredí. Suchá pokožka je náchylná na predčasné starnutie, v porovnaní s normálnou a mastnou či zmiešanou pleťou sa na nej skôr objavujú vrásky. Zhrňme si teraz dôvody, pre ktoré môže byť vaša pokožka suchá:

  • suchú pleť1Sprchovanie v horúcej vode
  • Nepriaznivé počasie (príliš horúco alebo príliš chladno)
  • Dedičnosť
  • Dehydratácia
  • Klimatizácia
  • Vykurovanie
  • Mydlá a šampóny s obsahom SLS, ktoré agresívne odmasťuje pokožku.

Niektorí ľudia utratia tisícky za drahé mydlá a šampóny, ktoré sú často neefektívne. Namiesto zbytočného plytvania peniazmi skúste prírodné riešenia na suchú pokožku.

Prvou vecou, pre ktorou vás chceme varovať sú agresívne prípravky na čistenie pokožky. Pozrite si ich zloženie a ak obsahujú Sodium Lauryl Sulfoacetate, zahoďte ich a viac nepoužívajte. Je to látka, ktorá ničí vašu pleť tak, že narušuje ochrannú mazovú vrstvu.

Vyskúšajte si po umytí jemne vyžmýkať vlasy. Ak máte pocit, akoby vŕzgali, je to dôkaz, že váš šampón obsahuje chemikálie, ktoré tiež ničia ochrannú mazovú bariéru pokožky. Tá sa totiž nachádza aj na pokožke hlavy, kde rastú vlasy. Prvým znakom poškodenia tejto bariéry sú lupiny a svrbenie. Vymeňte preto urýchlene aj váš šampón za prírodný produkt.

A nezabudnite si po každom umytí natierať pokožky hydratačným krémom. Vyhýbajte sa horúcej vode, uprednostnite sprchu pred vaňou. Ak sa chcete kúpať vo vani, do kúpeľa si pridajte polievkovú lyžicu olivového alebo kokosového oleja. Tak vaša pokožka nestratí vlhkosť a bude aj po kúpeli jemná a hladká. Pri čistení pleti a odstraňovaní makeupu používajte filtrovanú vodu, nie tú z kohútika. Tá je totiž chlórovaná a vysušuje pokožku.

Každý kto trpí suchou pokožkou by mal veľ piť. Pite najmä čistú vody. Káva, sóda alebo čaj nehydratujú, ale skôr naopak. Iba čistá voda vám zabezpečí, že vaša pokožka aj celý organizmus bude mať dostatok vody. Ľudia si často myslia, že majú piť iba ak sú smädní, ale nie je to tak. Ak telo dáva takýto signál, znamená to, že je už dehydratované. A najhoršie, čo môžete urobiť je, ak zaháňate smäd plechovkou koly. Radšej sa držte pravidla, že vypijete sedem pohárov čistej vody denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *