Prázdninová starostlivosť o pokožku. Ako sa o svoje ruky starať počas leta?

Beriete si v lete dovolenku aj od vašej starostlivosti o pleť? Veľká chyba! Keď idete na zaslúžené letné prázdniny, mali by ste si zbaliť vhodný set kozmetiky, vďaka ktorému sa budete vedieť postarať nielen o vaše vlasy a telo, ale aj o pokožku rúk. Ako svoje ruky zachovať v dobrej kondícií aj počas leta? Poďme to zistiť!

Slnko dokáže byť zradné. Na jednej strane je príjemné relaxovať v húpacej sieti a užívať si opaľovanie. Na druhej je však ľahko získateľná diskolorácia, podráždenie či dokonca úpal. Slaná morská voda alebo chlórovaná voda v bazénoch je tiež nebezpečná, urýchľuje vysušovanie pokožky. Časté kúpanie sa v mori alebo v bazéne nám síce pomáha sa osviežiť a zrelaxovať, no zároveň oslabuje ochrannú prirodzenú hydrolipidovú bariéru pokožky. Všetkého tohto sme si už určite vedomí. 

V lete sa sústredíme predovšetkým na ochranu nášho tela a vlasov, zabúdame však na časť, ktorá je najviac vystavovaná všetkým druhom nepriaznivých faktorov – naše ruky. Je čas sa naučiť ako sa o ruky v lete správne postarať!

Čo v lete najviac ohrozuje naše ruky? 

Nechránené, zbavené poriadnej hydratácie a vystavované slnku, vode a soli…stav našich rúk sa môže naozaj dramaticky zhoršiť. Výsledkom je,

  • vysušená, drsná pokožka,
  • podráždenie,
  • popukanie,
  • šupinatenie pokožky,
  • mdlá a sivá pokožka.

Starostlivosť o ruky – základy

V lete nesmieme zabúdať na štandardnú starostlivosť, teda na všetky aktivity, ktoré normálne opakujeme počas celého roka – vyživovanie nechtov a nechtovej kožičky, pilovanie a lakovanie nechtov. Pri sebe by sme mali vždy nosiť krém a použiť ho kedykoľvek sa nám zdá, že ho naše ruky potrebujú a tiež by sme mali aspoň raz týždenne použiť masku na ruky, aby sme im dodali maximum hydratácie. Nezabúdajme ale, že všetky ošetrenia musia byť jemné, manikúra sa musí robiť so správnymi nástrojmi a kozmetické prípravky musia mať čo najprírodnejšie zloženie, aby sme rukám pomáhali a naopak im neškodili. 

Ako sa o ruky postarať počas leta? 

Dali sme dohromady päť zásad, ktoré vám jednoducho ukážu, ako sa cez leto o svoje ruky starať. Ak sa nimi budete riadiť, vaše ruky si určite zachovajú tú správnu hydratáciu, budú hodvábne jemné a pražiace slnko pre ne už nebude problémom. 

1. Ruky si umývajte len v studenej vode.

Teplá voda prispieva ku strate vlhkosti, pretože podporuje stratu ochrannej hydrolipidovej bariéry na povrchu pokožky. Je preto lepšie použiť studenú vodu, nielen ako prevenciu straty bariéry, ale aj na ochladenie počas horúceho letného dňa. Je to jednoduchý spôsob ako sa okamžite osviežiť. 

2. Po každom umytí rúk použite krém.

Dokonca aj studená voda môže urýchliť vysúšanie rúk, preto je krémovanie základom dobrej starostlivosti – dokonca aj v lete. Je však vhodné si vybrať krémy, ktoré sú ľahšie, menej mastné, rýchlo sa vstrebávajú a nezanechávajú pocit mastnoty. V lete je jednou z najdôležitejších vecí zachovanie sviežosti, preto by mal mať dobrý letný krém gélovú konzistenciu. Je dobré, ak obsahuje vitamíny a minerály, ktoré pokožku vyživujú a taktiež ureu, ktorá zabezpečuje udržanie vlhkosti pokožky. 

3. Nezabúdajte na opaľovací krém na ruky 

S ochranou pred slnkom sa stále lepšíme a pravidelne používame krémy s UV filtrom. Nanešťastie naše ruky nemajú možnosť využívať túto ochranu pred slnkom, pretože po každej aplikácii opaľovacieho krému … si ruky umyjeme tečúcou vodou. Ako sa ukazuje, je to úplne zbytočné. Oplatí sa vyčkať, kým sa opaľovací krém vstrebe aj do pokožky rúk. Ak je krém príliš mastný, je možné kúpiť aj krém špeciálne určený na ruky s prídavkom zložiek, ktoré ich ochránia pred slnkom. 

4. Dajte si urobiť gélové nechty

Starostlivosť je jedna vec, no krása je tiež dôležitá. V lete možno nebudete mať čas na pravidelné lakovanie si nechtov a navyše časté máčanie rúk vo vode urýchli praskanie a zničenie laku. Perfektným riešením je si dať spraviť gélové nechty, ktoré sú odolné a spevňujú prirodzený necht. Je možné si ich nechať spraviť v kozmetickom salóne, no tiež môžete investovať do vlastnej UV alebo LED lampy a manikúru si spraviť doma sami. 

5. Použite domácu masku na ruky

Raz za čas (napríklad každý týždeň) je dobré siahnuť po niečom silnejšom, než sú obyčajné krémy na ruky. Hotové mlieka, masky alebo hydratačné a regeneračné ampulky sa dajú nájsť už pomaly v každej drogérii. Môžete si ale tiež sami pripraviť svoju vlastnú domácu masku! Vyskúšajte zemiakovú kašu zmiešanú s kokosovým a olivovým olejom, prípadne pridajte odvar z nechtíku. Akýkoľvek mix výživných látok zvolíte, nechajte ho na rukách pôsobiť zhruba dvadsať minút, aby sa pokožka vyživila a zjemnila. 

Užitočná rada – do masky skúste pridať trochu morskej soli alebo hnedý cukor a premeňte ju na vyhladzujúci a výživný peeling na ruky.