Domáca kozmetika na báze uhorky – vlastnosti a jednoduché recepty
Uhorka je zložená väčšinou z vody. Obsahuje ale nejaké zázračné látky, ktoré by nám mohli pomôcť pri každodennej starostlivosti o pleť? Samozrejme, že áno! Zistite, čo môžete získať, ak uhorku zapojíte do vášho domáceho boja za krásnu pokožku a vlasy. Doprajte si uhorkové SPA a na vlastnej koži pocítite osvieženie, ktoré ponúka.
Z hodín biológie si môžete pamätať, že uhorka obsahuje takmer 95% vody. Z vlastnej kulinárskej skúsenosti však vieme, že je to vcelku chutná zelenina. Nič nenasvedčovalo tomu, že uhorky by mohli byť užitočné v starostlivosti o pleť. Niekoho ale našťastie napadlo využiť osviežujúce vlastnosti uhorky v kozmetických prípravkoch. Čo o tom v dnešných časoch vieme?
Čo uhorka obsahuje?
Chcete vedieť prečo sa oplatí pri každodennej starostlivosti siahnuť po čerstvej uhorke?
Táto nenápadná zelenina obsahuje množstvo zaujímavých živín – minerálne soli, vitamíny A,B,C a E, organické kyseliny a užitočné enzýmy. Vďaka vysokému obsahu askorbátu má uhorka rozjasňujúce vlastnosti. Obsahuje síru, ktorá je výborná na starostlivosť o mastnú a aknóznu pokožku, je baktericídna a fungicídna. Všetko toto rozpustené vo vode vytvára prírodný hydrolát a vynikajúce tonikum.
Kozmetické vlastnosti uhorky
Uhorka, narozdiel od toho, čo tvrdí veľa ľudí, neobsahuje len vodu, obsahuje obrovské množstvo výživných látok a práve vďaka tomu sa často nachádza v kozmetike. Extrakt z uhorky je jednou z najpopulárnejších zložiek pleťových krémov, toník, hmiel a masiek. Ako vlastne funguje?
Je zložený predovšetkým z vody, preto hydratuje
Má rovnaké pH ako naša pokožka, takže funguje ako tonikum
Prináša úľavu, upokojuje podráždenie a osviežuje
Obsahuje látky, ktoré rozjasňujú a upravujú tón pleti
Redukuje opuchy a vačky pod očami
Zmierňuje mastnotu pokožky, kontroluje činnosť mazových žliaz
Kozmetické prípravky s výťažkom uhorky
Sú veľmi osviežujúce, majú veľmi dobrý efekt na zdravie našej pokožky a navyše sú vhodné pre akýkoľvek typ pokožky (pre mastnú, suchú, aknóznu, s rozšírenými kapilárami, citlivú či zrelú). Nie je sa preto čo čudovať, že uhorková kozmetika je stále viac a viac populárna. Sú dve možnosti: je možné si buď kúpiť už hotový produkt, kde bude uhorka spoločne s konzervačnými látkami, umelými farbivami a parfumami, alebo si spravíme svoju vlastnú kozmetiku. Pre mnohých z nás je určite druhá možnosť lákavejšia. Aké druhy kozmetických prípravkov na báze uhorky je možné si pripraviť v pohodlí domova?
Urob si sám: Vyrobte si svoju vlastné uhorkové mlieko na vlasovú pokožku
Vytlačte z uhorky pol pohára šťavy. Pridajte čajovú lyžičku vášho najobľúbenejšieho prírodného oleja. Môže to byť arganový olej, mandľový olej alebo hroznový olej. Môžete tiež použiť olivový olej, je vlastne jedno, aký olej použijete, ak je lisovaný za studena a nerafinovaný (má vtedy lepšie výživové hodnoty). Keďže je to mlieko na vlasovú pokožku, malo by pomôcť pri problémoch s vlasmi, napríklad pri vypadávaní vlasov. Je dobré ho tiež zmiešať s ricínovým olejom alebo inými, menej známymi olejmi – napríklad olejom zo semien reďkvičky, ktorý má veľmi podobné vlastnosti, ale ľahšiu konzistenciu. Zmiešajte všetky zložky dohromady a nalejte do fľaštičky s rozprašovačom. Používajte ho pravidelne, napr. po každom umývaní vlasov, nezabudnite mlieko vmasírovať do vlasovej pokožky. Kozmetické prípravky na báze uhorky sú veľmi ľahké a vlasy nezaťažujú, takže ich môžete používať každý deň. Vlasy budú hydratované, hladké, jemné a pokožka hlavy bude menej podráždená. Vlasové folikuly získajú posilnenie a vypadávanie vlasov bude spomalené.
Urob si sám: uhorková maska na tvár
Uhorky sa dajú tiež použiť aj na výrobu vlastnej pleťovej masky. V tomto prípade nemusíte siahnuť len po uhorkovej šťave, ale tiež po dužine a šupke – stačí ich rozmixovať na hladkú hmotu. Samotná uhorka prináša úľavu, hydratuje a rozjasňuje pokožku, preto sa často používa ako obklad na tmavé kruhy pod očami. Raz za čas je dobré vyskúšať niečo bohatšie, aj preto, že uhorková maska je extrémne jednoduchá na prípravu. Rozmixovaná uhorka môže byť zmiešaná so zeleným ílom (dobré na aknóznu pokožku) alebo s bielym ílom (na zmiešanú pleť). Maska bude stačiť na to, aby pleť vyčistila od prebytočného mazu, spevnila ju a vyhladila. K uhorke môžeme pridať veľa ďalších ingrediencií – vetvičku čerstvej šalvie, lyžičku droždia a lyžičku aktívneho uhlia. Po zmiešaní dostaneme vysoko čistiacu, tonizačnú a antioxidačnú domácu masku. Tieto kombinácie samozrejme nie sú jediné, ktoré môžeme vytvoriť. Uhorka môže byť zmiešaná s množstvom ďalších ingrediencií, ako napríklad jogurt, med, rôzne oleje, atď.
Urob si sám: uhorkovo-mätový exfoliačný peeling
Vyrobiť si peeling doma vôbec nie je náročná úloha, no nájsť vhodný recept na peeling, ktorý bude osviežujúci a bude dobrý na leto už nie je také jednoduché. Jeden z najpopulárnejších domácich kozmetických prípravkov je osviežujúci mätovo-uhorkový peeling, pretože obe zložky, svieža uhorka aj mäta prinášajú pleti úľavu. Ako uhorkový peeling pripraviť? Uhorku nastrúhajte, pridajte nadrobno nasekanú mätu a citrónovú šupku. Tiež môžete pridať pár kvapiek výživného mandľového oleja, ktorý má kondicionačné vlastnosti. Čo sa týka exfoliačnej zložky, je dobré pridať morskú soľ, ktorá veľmi dobre funguje v kombinácii s uhorkou a čerstvou mätou. Osviežujúca vôňa peelingu a úľava, ktorú prináša slnkom unavenej pokožke, je dôkazom, že je to produkt, ktorý stojí za to otestovať. Uhorkový peeling perfektne vyhladzuje pleť, zlepšuje mikrocirkuláciu a má mierny anticelulitídny účinok.