Ako si vyrobiť ružovú vodu? RUŽOVÁ VODA – vlastnosti a význam

Ružová voda má tonizujúce vlastnosti, upokojuje podráždenie pokožky a omladzuje. Práve preto sa často používa v SPA salónoch na profesionálne ošetrenie tváre. Navyše by určite mala byť povinnou súčasťou relaxačných kúpeľov. Aké ďalšie výhody prináša používanie ružovej vody a ako si ju svojpomocne vyrobiť? 

Ako sa ružová voda vyrába? 

Ružová voda je zvyškom v procese destilácie lupeňov ruží pomocou pary. Aj keď ide o vedľajší produkt pri výrobe ružového oleja, stále má množstvo skvelých a výhodných vlastností. Má jemnejšiu vôňu než ružový olej. Na výrobu ružovej vody sa najčastejšie používa damašská ruža, menej často sa používa provensálska alebo francúzska ruža. 

Ako ružová voda funguje?

Ružová voda, tak ako väčšina ostatných hydrolátov, má pH veľmi blízke pokožke, je bohatá na bioflavonoidy, obsahuje napríklad kvercetín. Bioflavonoidy sú látky, ktoré rastlinám dávajú farbu, ružovej vode prepožičiavajú aj antioxidačné vlastnosti. Navyše, keďže obsahuje aj betakarotén, ružová voda má antiseptické, protizápalové a upokojujúce vlastnosti, zatiaľ čo skupina B vitamínov zmierňujú napätie a keratinizáciu pokožky. Vitamíny C a E zabezpečujú, že pokožka bude hydratovaná a spomalia vznik vrások. Vitamín C naviac posilňuje oslabené cievy. 

Ružová voda obsahuje aj zvyšky esenciálneho oleja, ktorý je zodpovedný za jej jemnú vôňu. Má aromaterapeutické vlastnosti a prináša vnútornú pohodu. 

Pretože má ružová voda upokojujúce účinky, odporúča sa pre ľudí trpiacich akné. Je treba zmieniť, že ružová voda môže slúžiť ako podporná látka v liečbe akné, no určite nie je jej základom. Dokáže čistiť pokožku, vyrovnávať tón pleti, dodáva jej zdravú farbu. Je to ideálne tonikum pre akýkoľvek typ pleti, pretože nenarúša ochrannú hydrolipidovú bariéru. 

Ružová voda – vlastnosti

Zlepšuje tón a farbu pleti, čistí, hydratuje, vyhladzuje a zjemňuje pokožku. Má antiseptické a protizápalové vlastnosti. Ružová voda upokojuje podráždenú pokožku, redukuje začervenanie a akné, rozžiaruje pleť a odstraňuje nedokonalosti. Dokonca dokáže vyrovnávať kyslé pH pokožky. Za zmienku tiež stojí, že ružová voda zlepšuje náladu a dodáva energiu. Kozmetické prípravky s obsahom ružovej vody sa dajú nájsť v takmer každom obchode. Bojujú proti starnutiu a vráskam. Ružová voda veľmi efektívne vyživuje aj citlivú pokožku, je odporúčaná práve pre tento typ pleti. 

Ružová voda – použitie

 • Ružová voda na pleť
  Je súčasťou mnohých krémov a masiek určených pre starostlivosť o tvár a rôzne typy pokožky: normálnu pleť čistí, pomáha kontrolovať sekréciu kožného mazu pri mastnej pokožke a citlivej koži prináša úľavu. Bez ohľadu na typ pleti podporuje hojenie rán a upokojuje spálenú pokožku. 
 • Ružová voda pri vypadávaní vlasov
  Je veľmi cenným prídavkom ku kozmetike určenej na starostlivosť o vlasy. Pravidelné používanie redukuje zápaly pokožky hlavy, urýchľuje cirkuláciu krvi a rast vlasov. 
 • Ružová voda na únavu a depresiu
  Kedykoľvek sa cítime nervózny alebo unavený, môžeme si dať kúpeľ s ružovou vodou. Zlepší našu náladu a zrelaxuje nás. Keďže je naša nálada tiež ovplyvnená tým, ako vyzeráme, po takomto kúpeli sa nielenže budeme cítiť vynikajúco, ale aj naša nálada bude okamžite zlepšená. Budeme vyzerať sviežo, naša pokožka bude žiariť a tým pádom budeme vyzerať aj mladšie. 
 • Ružová voda na bolesť hlavy
  Každý z nás aspoň raz v živote zažil bolesť hlavy. Lieky síce rýchlo zmenšia bolesť, ale negatívne ovplyvňujú naše telo. Našťastie existujú aj menej invazívne metódy ako sa zbaviť migrény, ako napríklad studený obklad s ružovou vodou. Obklad si položte na hlavu a nechajte ho 45 minút pôsobiť. Po tomto čase by bolesť mala úplne ustúpiť.
 • Ružová voda na zuby
  Ružovú vodu tiež odporúčajú zubári, ktorí ju používajú k liečbe paradentózy. Zábal s vatovými tampónikmi namočenými v ružovej vode dokáže uľaviť zapáleným ďasnám. Oplach z teplej ružovej vody bude rovnako efektívny. Pri pravidelnom používaní sa zmiernia príznaky zápalu ďasien, zuby budú posilnené a vyrieši sa aj problém nepríjemného zápachu z úst. 

Ružová voda – ako si ju vyrobiť?

Na výrobu ružovej vody budete potrebovať asi 250 gramov ružových okvetných lístkov. Musia byť čisté, to znamená, že musia byť bez akýchkoľvek pesticídov. Najlepšie je ich zbierať skoro ráno. Potom vezmite veľké sitko a okvetné lístky opláchnite silným prúdom studenej vody. Vyložte ich na tenkú bavlnenú utierku a a zabaľte ich ako do vrecúška. Položte vrecúško do veľkej sklenenej misy a lístky zalejte vriacou vodou tak, aby bolo akurát ponorené. Misku zakryte potravinovou fóliou a tú zaistite gumkou. Nechajte lúhovať cez noc, aby bol nálev poriadne saturovaný. Ráno prelejte vodu do zaváraninového pohára a utierku poriadne vyžmýkajte, aby ste dostali každú kvapku vašej ružovej vody. 

Vyrobená ružová voda by sa mala skladovať v chladničke, v uzavretom pohári, nie dlhšie než dva týždne. Ak ju v malých nádobkách zmrazíte, môžete ju pokojne používať až nasledujúcich šesť mesiacov.