Ako sa starať o suchú pokožku?
Suchá pokožka je jednoducho rozpoznateľná: je matná, drsná, tenká a presvitajú cez ňu červené cievy. Po umývaní je nepríjemne napnutá a starne rýchlejšie ako zmiešaná či mastná pleť. Jej stav je zhoršený príliš častým čistením a peelingom. Ako sa teda o suchú pokožku postarať a prečo sa vysušuje? Aké typy suchej pokožky poznáme a aké sú najčastejšie chyby v starostlivosti?
Prečo je pokožka suchá?
Suchá koža vylučuje menej kožného mazu, než koľko potrebuje, preto je nepríjemne napnutá. Výsledkom nedostatočného množstva mazu je nedostatok lipidov, ktoré sú potrebné na udržanie správneho levelu hydratácie a na účinnú ochranu pokožky.
Suchá koža je málokedy vrodená, stať sa to však môže a postihuje najmä ľudí so svetlou pokožkou. Častejšie je ale spôsobená vonkajšími faktormi, ako studený, suchý alebo horúci vzduch, UV žiarenie, nesprávna starostlivosť alebo niektoré lieky, najmä diuretiká, ktoré sa používajú na reguláciu krvného tlaku a menia rovnováhu hydratácie aj v pokožke.
Suchá pokožka môže byť aj dôsledkom hormonálnych zmien. Práve preto sa často vyskytuje u tehotných a u žien po menopauze. Je tiež charakteristická pre starších ľudí, pretože s pribúdajúcim vekom pokožka stráca schopnosť produkcie lipidov.
Typy suchej pokožky
Existujú minimálne dve rozdelenia, ktoré nám pomáhajú rozpoznať rôzne typy suchej pokožky. Podľa toho prvého dokážeme rozpoznať suchú, veľmi suchú a citlivú suchú pleť. Suchá pokožka sa vyznačuje najmä pocitom napnutia a drsnosti. Veľmi suchá pokožka je nielen napnutá, ale aj popraskaná, má tendenciu k šupinateniu a svrbeniu. Ak je navyše aj citlivá, ku všetkým ostatným príznakom sa pridáva ešte aj nadmerná aktivita nervových zakončení v epidermis kože. Následkom je podráždenie pokožky po použití niektorých kozmetických ingrediencií.
Podľa ďalšieho rozdelenia môže byť pleť buď mokrá a suchá alebo mastná a suchá. Mastná a suchá pokožka je dôsledkom zníženej sekrécie kožného mazu zatiaľ čo suchá, dehydrovaná pleť je spôsobená poruchou vylučovania potu a nedostatkom prirodzených hydratačných látok.
Naviac, akákoľvek pokožka sa, bez ohľadu na typ, môže stať suchou, stačí na to zapnutý radiátor na vykurovanie alebo klimatizácia. Hladina vlhkosti vzduchu v miestnosti vtedy môže klesnúť až pod 45%. V tomto prípade môžete pokožku hydratovať pomocou vhodnej kozmetiky alebo pomocou špeciálnych zvlhčovačov vzduchu.
Ako sa o suchú pokožku starať?
Suchá pokožka vyžaduje použitie bohatej a hydratačnej kozmetiky. Hydratačný krém pokožke dodá chýbajúce prirodzené hydratujúce faktory ktoré zabezpečujú a viažu vlhkosť v stratum corneum pokožky. Olejová kozmetika zase doplní level lipidov a zabezpečí, aby pleť nestrácala vlhkosť.
Ako denný krém je najlepšie použiť hydratačný krém, určený pre dehydrovanú pokožku. Kvôli slnku, ktoré nielen krásne opaľuje, no tiež pokožku vysušuje, prípravok musí obsahovať UV filtre a minimálne SPF 15. Na nočnú starostlivosť je dobré vybrať bohaté, výživné krémy – s obsahom ceramidov, rastlinných olejov, urey a zmäkčovadiel. Nočný krém by mal suchú pokožku premasťovať, regenerovať a vyživovať.
Je tiež dôležité, aby odličovacia kozmetika pre suchú pleť neobsahovala žiaden alkohol, ktorý pokožku dráždi a vysušuje ju ešte viac. Preto je najlepším riešením používať čistiace mlieka, emulzie, krémy a toniká určené špeciálne pre suchú pokožku. Micelárna voda je tiež dobrou voľbou, pretože nenarúša ochrannú vrstvu pokožky. Je tiež dobré aspoň raz týždenne použiť enzýmový peeling na pleť a naniesť hydratačnú alebo výživnú masku na tvár.
Pri extrémne suchej pokožke je dobré použiť ľanový olej, ktorý ju zhydratuje, zjemní a na povrchu pokožky zanechá príjemný pocit. Olej môžete tiež pridať do svojho obľúbeného sprchového gélu alebo do kúpeľa. Môžete ho tiež po sprche alebo kúpeli votrieť do pokožky. Ľanový olej je v starostlivosti o suchú a atopickú pokožku nenahraditeľný.
Najčastejšie chyby v starostlivosti o suchú pokožku
V starostlivosti o suchú pleť sa neodporúča používanie niektorých kozmetických prípravkov a procedúr.
Neodporúča sa:
- používať mechanické peelingy
Tento typ kozmetického prípravku funguje lepšie pre mastnú a zmiešanú pleť, ale pre suchú pokožku sú príliš intenzívne. - umývať si tvár chlórovanou vodou
Chlór pokožku dráždi a vysušuje, preto je dobrým nápadom vodu pred umytím tváre prevariť (a nechať vychladnúť). - umývať si tvár mydlom
Mydlo pokožku zbavuje nielen nečistôt ale aj kožného mazu (suchej pokožke chýba práve kožný maz). Navyše je mydlo dehydratujúce a spôsobuje podráždenie. - kožu drsne utierať uterákom
Uterák tiež zbaví pleť mazu. Namiesto toho uterák pevne pritlačte k tvári a počkajte, kým absorbuje všetku vodu. - nevhodne používať termálnu vodu
Termálna voda je bohatá na minerálne látky, ktoré majú za úlohu posilňovať prirodzené ochranné mechanizmy a znížiť riziko podráždenia. Po nanesení je však veľmi dôležité pokožku osušiť napríklad papierovou utierkou, inak sa voda vyparí a pokožka sa následne ešte viac vysuší.