Elastín – vlastnosti, účinky, použitie
Elastín je proteín produkovaný ľudským telom. Po 25. roku života sa jeho produkcia zastavuje a po zhruba 50 rokoch života už vyrobené vlákna začínajú miznúť. Elastín je zodpovedný za hladkosť a pevnosť pokožky, čo je dôvod, prečo je často súčasťou kozmetických prípravkov špeciálne určených pre zrelú pleť. Aké sú vlastnosti, účinky a aplikácia elastínu a prípravkov, ktoré elastín obsahujú?
Elastín – vlastnosti a účinky
Elastín je hlavným stavebným materiálom spojivového tkaniva, väzov a šliach, nachádza sa aj v stenách krvných ciev, v pľúcnych tkanivách a v srdci. Je produkovaný kožnými fibroblastmi a tkanivám, ktorých je súčasťou, dodáva elasticitu. To znamená, že keď sa uštipneme do ruky, koža sa vráti do pôvodného stavu. V prípade mladého človeka sa koža vráti späť rýchlo, avšak u starších ľudí, ktorých telo už viac elastín neprodukuje, to trvá dlhšie. Ak teda chceme oddialiť starnutie pokožky tváre, kozmetické prípravky často využívajú hydrolyzovaný elastín, ktorý preniká hlboko do pokožky, viaže vodu a výsledkom je hydratovaná a vyhladená pokožka.
Elastín je prírodný elastomér, ktorý funguje ako guma, čo znamená, že dokáže obnoviť štruktúru pokožky, napríklad po tehotenstve alebo po uštipnutí sa do ruky. Elastín za túto vlastnosť vďačí dvom aminokyselinám, ktoré obsahuje: desmozínu a isodesmozínu. Obe aminokyseliny majú štyri voľné miesta, ktoré umožňujú tvorbu peptidových väzieb a dovoľujú elastínovému vláknu aby sa najskôr natiahlo na dvojnásobnú dĺžku a keď ťažná sila prestane pôsobiť, vráti sa do pôvodného stavu bez akejkoľvek deformácie.
Práve týmto spôsobom elastín dodáva pokožke elasticitu, zlepšuje jej vitalitu a vyhladzuje jemné vrásky. Naviac pokožku chráni pred škodlivými chemikáliami, konkrétne redukuje dráždiaci a odmasťovací účinok detergentov. Preto sa kozmetika s elastínom používa na zmiernenie podráždenia spôsobeného čistiacimi prostriedkami.
Aromatické aminokyseliny obsiahnuté v elastíne spôsobujú, že má schopnosť absorbovať UV žiarenie. Kozmetické prípravky s elastínom zanechávajú na pokožke vrstvu – jemný film, ktorý ju chráni pred stratou vody. Navyše elastín podporuje regeneráciu vlasov, vlasy sú jemnejšie a získavajú späť svoj prirodzený lesk. Dokáže dokonca aj posilňovať nechty, zabraňuje lámaniu a dodáva nechtom flexibilitu.
Elastín – aplikácia
Vďaka jeho vyživujúcim vlastnostiam našiel elastín uplatnenie najmä v prípravkoch pre zrelú pleť. Nemal by chýbať v tonikách, mliekach a krémoch, pretože hydrolát elastínu je ľahko inkorporovaný do emulzií a kozmetiky na vodnej báze. Elastín ochraňuje pokožku pred stratou vody, čo je dôvod, prečo je používaný v kozmetických prípravkoch pre suchú pokožku. Je pridávaný do hmiel, kutikúl a kondicionérov určených pre vlasovú a nechtovú starostlivosť. Laky na nechty s obsahom elastínu dlhšie vydržia na nechte a nepraskajú.
Elastín je tiež zložkou riaseniek, pretože hydrolyzát v prášku dodáva riasam lesk, pružnosť, predlžuje ich a zahusťuje. Elastín tiež neutralizuje škodlivé účinky dráždivých látok, je preto pridávaný do mydiel, sprchových gélov, kúpeľových mliek a farbenej kozmetiky.
Elastín a kolagén
Elastín je často spomínaný v spojení s kolagénom, čo je hlavný proteín spojivového tkaniva. Kolagén sa nachádza v koži, kostiach, šľachách a chrupavkách a je odolný voči natiahnutiu. Zatiaľ bolo objavených 19 typov kolagénu, ale je veľmi pravdepodobné, že ich je omnoho viac. Kolagén pleti dodáva elasticitu a používa sa aj počas estetických operácií, napríklad pri výplni pier. S pribúdajúci vekom je to nielen elastín, ktorý sa už viac neprodukuje a po 50. roku života začína miznúť. Podobný proces postihuje aj kolagén. Existuje proces nazývaný glykácia, ktorý spočíva vo vzniku väzieb medzi jednotlivými vláknami kolagénu. Väzby sú formované najmä kvôli kombinácií sacharidov (ribózy, fruktózy a glukózy) s proteínmi, s kolagénom a elastínom. Výsledkom sú väzby, ktoré viažu kolagénové vlákna a menia vlastnosti pokožky (znižujú elasticitu a spôsobujú vrásky) a vytvárajú stuhnutie kolagénovej siete. Používanie elastínu a kolagénu v kozmetike spomaľuje proces glykácie, ktorý pomaly začína už okolo 20. roku veku.
Mužská pokožka má viac elastínových a kolagénových vlákien než ženská a je tiež asi o 20% hrubšia.