5 tipov pre bezpečné opaľovanie

Slnko môže byť priateľom vašej pokožky, ale len vtedy, keď viete, ako sa opaľovať bezpečne. Ak chcete mať nádherne hnedú pokožku bez toho, aby ste riskovali rakovinu a spálenie pokožky, tak si pozrite naše top tipy na opaľovanie. Tu sa dozviete, ako mať krásne opálené telo bez toho, aby ste ublížili vašej citlivej pokožke.

5 TIPOV PRE BEZPEČNÉ OPAĽOVANIE

1. Používajte krémy s vysokým SPF

Najdôležitejším pravidlom bezpečného opaľovanie je používanie opaľovacích krémov pred príchodom na slnko. Je to potrebné, aby ste sa vyhli rôznym vážnym kožným ochoreniam. Aby ste si telo chránili pred nežiaducimi účinkami UVA a UVB žiarenia, nanášajte si krémy s vysokým SPF. Odporúča sa vybrať si minerálne filtre, ktoré pokožka dobre toleruje. Vyrobené sú prevažne z oxidu zinočnatého a dioxidu titaničitého. Keď budete nabudúce kupovať opaľovací krém, tak si prečítajte zoznam ingrediencií, aby ste zistili, či produkt obsahuje jednu z týchto prírodných ochranných látok pred slnkom.

Dobré je si uvedomiť, že adekvátnu ochranu poskytuje SPF 30 a vyšší faktor. A nemusíte si robiť starosti, že sa vaša pokožka neopáli, ak si na ňu nanesiete vysoký SPF. Pokožka chránená SPF50 bude hnedastá, ale bude potrebovať viac času, aby zosyntetizovala melanín – kožný pigment, vďaka ktorému je pokožka tmavšia.

2. Často si opakovane nanášajte opaľovací krém

Myslite na to, že opaľovací krém, ktorý si nanesiete po odchode z domu, poskytuje ochranu len na určitý čas. To znamená, že ak plánujete stráviť vonku celý deň, musíte si opaľovací krém aplikovať opakovanie niekoľkokrát počas dňa, lebo týmto spôsobom bude ochrana vašej pokožky dlhotrvajúca. Dobrým nápadom je aplikovať aj dávku opaľovacieho krému zakaždým, keď vyjdete z vody, aj keď používate vodeodolný opaľovací krém.

3. Slnko si vychutnávajte počas najbezpečnejších hodín dňa

Chráňte seba a svojich milovaných – hlavne tých starších! – a vychutnávajte si všetky benefity slnka, kým je žiarenie najmenej škodlivé. Vonku sa hrajte až do 11. hodiny a potom až po 15. hodine. Na poludnie je bezpečnejšie a rozumnejšie ostať doma. Vtedy je slnko najvyššie na horizonte a žiari najsilnejšie. Nikdy si nezabudnite chrániť hlavu letným klobúkom a piť množstvo minerálnej vody.

4. Buďte rozumní

Viete, aká je najväčšia chyba pri opaľovaní? Keď to robíte príliš dlho. Nie je pravdou, že čím dlhšie budete na slnku, tým sa rýchlejšie pekne opálite. Dlhotrvajúce a prirodzene vyzerajúce opálenie sa na tele vytvorí vtedy, keď ste na slnku často, ale nie dlho. Mnoho ľudí robí chybu a svoje bledé telá nechajú na slnku neprerušovane niekoľko hodín. Výsledok? Spálenie a podráždenie namiesto dlhotrvajúceho a príťažlivého opálenia. Platí však to, že hodina opaľovania je pre vás oveľa prínosnejšia a bezpečnejšia ako celý deň strávený na slnku.

5. Dávajte si pozor na fotosenzitívne časti tela

Dávajte si pozor špeciálne na tie časti tela, ktoré sú náchylné na negatívne účinky UV žiarenia, a tým pádom aj na spálenie. Je dôležité ich natrieť hrubšou vrstvou opaľovacieho krému. Aké časti tela máme na mysli? Plecia, krk a nos. Pamätajte, že aj všetky materské znamienka potrebujú špeciálnu ochranu. Chráňte ich pred slnkom, aby ste predišli vážnym kožným chorobám (vrátane rakoviny). V neposlednom rade, UV žiarenie dokáže preniknúť aj cez oblečenie, a preto je dôležité nanášať opaľovací krém aj na prikryté časti tela.